قالب سازی - براکت رانا

ماهیچه سازی در قالب ریخته گری

ماهیچه گذاری

تولید قطعات ریختگی پیچیده بدون استفاده از ماهیچه ممکن نیست. اکثر ماهیچه ها برای ایجاد فضای خالی طراحی شده در قطعه، ضروری است. با ماهیچه گذاری در قالب ماسه ای فضای خالی در قطعه ریختگی به وجود می آید. به خاطر اینکه دیواره های این محفظه به طور صحیح ریخته گری شود، باید ماهیچه با اطمینان بیشتر و بدون هزینه زیاد در قالب ریخته گری قرار داده شود و ماهیچه در قالب پشت ورو نشود. به همین جهت از تکیه گاه استفاده کرده تا ماهیچه با اطمینان و دقت بیشتر در موقعیت طراحی شده قرار بگیرد.

برای اینکه تکیه گاه ماهیچه در قالب ماسه ای به وجود آید مطابق با آن باید روی مدل نیز تکیه گاه ماهیچه در نظر گرفته شود. وقتی طرح یک قطعه ریختگی توسط طراح معین می شود باید تکیه گاه بعد از مطالعات کافی از نظر اصول ریخته گری و قالب گیری توسط مدلساز معین و روی مدل نصب شود. این زایده اضافی در روی مدل و جعبه ماهیچه، تکیه گاه ماهیچه و روی قالب و ماهیچه، ریشه ماهیچه نامیده می شود.

اصول پایه ماهیچه سازی

ابعاد تکیه گاه ماهیچه روی مدل و جعبه ماهیچه پیاده می شود. اصولا ابعاد ماهیچه در جعبه ماهیچه طبق اندازه های نقشه داده شده برای سوراخها و مجراها و مداخل ثابت می ماند، ولی تکیه گاه ماهیچه روی مدل به خاطر لقی ماهیچه بزرگتر ساخته می شود. بدین وسیله ماهیچه بدون اینکه با ماسه قالب گیری درگیر شده و یا باعث فرو ریختن آن شود، بی هیچ مانعی در قالب قرار داده می شود

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *